تعیین نام شرکت

تعیین نام شرکتها

تعیین نام شرکت جزء مهمترین مراحل ثبت شرکت می‌باشد. برای ایجاد کمترین شباهت ، نام یک شرکت باید حداقل از سه کلمه‌ی خاص یا به اصطلاح “سه سیلابی” تشکیل شده باشد و ترکیب مشابه آن‌ در نام سایر شرکت‌های ثبت شده وجود نداشته باشد. در انتخاب نام برای یک شرکت باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

1-درنام شرکت نباید نام هیچ یک از شرکا ذکر شود در صورتی که قید گردد مسئولیت شرکت تضامنی است..

2- ٫در انتهای نام شرکت لازم است نوع شرکت ذکر شود در غیر این صورت شرکت در برابر ثالث تضامنی محسوب میگردد.

3- نام باید فارسی و معنادار باشند و در فرهنگستان زبان فارسی نیز موجود باشند.

4- ٫نام نباید اختصاری و مخفف باشد یعنی از حروف اول چند کلمه و یا ترکیبی از چند حرف استفاده نشود.

5- استفاده از حروف و کلمه‌های ربطی (مانند: و – از – با) در نام شرکت ممکن است مشکل‌ساز باشد.

6- باید از اعداد به صورت نوشتاری استفاده شود
به عنوان نمونه: در نام شرکت هزاره سوم نباید هزاره 3 قید شود. .

7- کلمه‌هایی (مانند: توسعه – بازرگانی – صنعتی – تجاری – خدماتی و…) به عنوان توضیح فعالیت و نوع کار شرکت محسوب می‌شوند و نباید آن‌ها را جزء سه کلمه (سه سیلاب) اصلی نام شرکت در نظر گرفت!

8- استفاده از کلمه‌های زیر در نام شرکت مجاز نمی‌باشد و یا برای استفاده نیازمند مجوز از مراجع خاصی هستند.
ملی، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت، پتروشیمی، دادگستر، بنیاد، سازمان، مرکز، بهزیست، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، آژانس، ایثار، ایثارگران ، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو، فامیلی، فیلتر، میکروبرد، تست، استار، تک، مدرن، پیک، امنیت، کارواش، فانتزی، دکوراسیون ، سپاه، تکنیک، دیتا، تک نو، تکنولوژی، اورست، مونتاژ، دفتر، ایتال، بیو، کنترل،‌متریک، مترلژی.

9- کلمه‌های محلی و قومی ایرانی (مانند: کلمه‌های آذری، ترکی، کردی و…) تنها درمنطقه بومی خودشان قابل ثبت می‌باشند.

10- در هنگام انتخاب نام شرکت، حتما باید از “اسم خاص” استفاده شود. اسم خاص، اسمی است که تنها به یک فرد یا شی اشاره دارد .  

11- دقت کنید که اینترنت پذیر باشد.

در این دوره و زمان، اگر میخواهید کار و تجارتتان شکوفا شده و سودرسان باشد، وارد کردن آن به دنیای اینترنت یک ضرورت است. به همین دلیل باید دقت کنید که نام تجاریتان برای اینترنت آشنا باشد. به این معنی که کاربران اینترنتی مشکلی برای دریافت اطلاعات درمورد کار شما از طریق نام تجاریتان نداشته باشند.

اول اینکه، اگر میخواهید از اینترنت برای کسب و کار خود استفاده کنید، نیاز به یک وب سایت قانونی دارید که منبعی راحت برای دریافت اطلاعات درمورد برندتان باشد. این یعنی دامنه اینترنتی داشته باشید که به طور ویژه مربوط به کسب و کار شما باشد. به همین دلیل باید نام تجاری ای انتخاب کنید که خیلی راحت توسط عموم مردم به خاطر سپرده شود و چیز پیچیده یا بی مفهومی نباشد.

دوم اینکه، شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک را یکی از راههای تبلیغاتی خود در آینده در نظر بگیرید. از اینرو چیزی که باید چک کنید این است که هیچ صفحه ای با نام موردنظر شما در آن ساخته نشده باشد. این باعث میشود افراد بسیار راحتتر شما را در فیسبوک پیدا کرده و اطلاعات موردنیازشان را دریافت کنند..

12- سادگی

هرچه برند شما راحتتر تلفظ شود، بسیار بهتر دهان به دهان پخش خواهد شد. همینطور هر چه تعداد کلمات استفاده شده در آن کمتر باشد، به خاطر سپردن آن نیز ساده تر خواهد بود..

13- متفاوت باشید.

جدا از سادگی، نامهای تجاری باید جالب هم باشد تا بتواند سروصدایی ایجاد کرده و مردم را به برقراری ارتباط با آن مشتاق سازد. اینکه نام تجاریتان را خیلی توصیفی و رک و راست انتخاب کنید، کنجکاوی لازم برای حفظ اشتیاق در مخاطب را از بین خواهد برد.

قبل از اینکه چند نمونه نام تجاری برای کار خودتان کاندید کنید، بهتر است تحقیقی درمورد نامهای تجاری که رقیبانتان انتخاب کرده اند داشته باشید. شباهتهای بین برندهای مختلف را مشخص کنید و سعی کنید نام انتخابی شما شبیه به آنها نباشد.

به عبارت دیگر نام تجاری شما باید بسیار متمایز با آنها باشد. وقتی مشتری بخواهد از بین چند برند در یک زمینه یکی را انتخاب کند، کدام اول نظرش را جلب خواهد کرد؟ مطمئناً آنی که نام تجاری آن شبیه به بقیه نیست..

14- ذات کسب و کارتان را در بر داشته باشد.

همانطور که در کسب و کارتان باید رویکرد فروش متفاوتی داشته باشید تا بتوانید از رقیبانتان متمایز باشید، نام تجاری شما هم باید این متمایز بودن را نشان دهد. همچنین میتوانید از آن برای منعکس کردن قدرت کسب و کارتان یا نشان دادن نوع خدمات و محصولاتی که ارائه میکنید استفاده کنید.

توضیحات بیشتر: مشاورین ثبت هزاره سوم 02188565148

نظرات (0)

نظر خود را بنویسید