ثبت شرکت | ثبت برند | صورتجلسه تغییرات

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی واژه ای است که در این سال های اخیر زیاد شنیده ایم ، برای اخذ تسهیلات بانکی یا اخذ مجوز از سازمان های دولتی و .... نیاز به وجود یک طرح توجیهی می باشد . یک کارآفرین نیازمند طرح توجیهی برای شروع کار خود می باشد ، چه برای یک کسب و کار کوچک و چه احداث یک مجتمع عظیم صنعتی و تولیدی .طرح توجیهی که معادل واژه انگلیسی FEASIBILITY STUDY می باشد ، به معنای گزارش است که توجیه پذیری یک طرح را از کلیه جنبه های بازار ، فنی ، مالی و اقتصادی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

مقصود از طرح هر پروژه صنعتی و یا خدماتی می باشد که پس از اجرا و در نهایت منجر به ارائه یک محصول و یا خدمت به مصرف کنندگان میانی و یا نهایی می گردد.

طرح توجیهی ، شامل نمای کلی پروژه یا فعالیت اقتصادی و کسب و کاری است که قصد راه اندازی آن را دارند . قبل از شروع هر فعالیتی ، در نظر گرفتن عوامل و شرایط موجود و بررسی آنها در موفقیت و پیش برد کسب و کار نقش اساسی ایفا میکند ، چرا که هر فعالیتی که بدون تدبیر و برنامه ریزی آغاز می شود محکوم به شکست خواهد بود . در هر طرح توجیهی زوایایی را از قبیل میزان سرمایه گذاری ، وضعیت بازار و وضعیت موجود یک طرح را برای سرمایه گذار روشن میکند تا سرمایه گذار بتواند تصمیم گیری راحت و درستی از مسیر انتخابیش داشته باشد .

به طور معمول یک گزارش توجیهی از بخش های مختلفی تشکیل می شود که توسط متخصصان موسسه هزاره سوم برای شما مخاطبان گرامی بیان می گردد .

بخش اول :

مطالعات بازار : معادل واژه انگلیسی MARKET STUDY بوده که جنبه های مختلف بازار محصولات و یا خدمات پیش بینی شده برای طرح از جمله : عرضه ، تقاضا ، مصرف ، بازار هدف و سایر موارد را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.

بخش دوم:

توجیه پذیری فنی: معادل واژه انگلیسی TECHNICAL FEASIBILITY می باشد که در این بخش ابعاد مختلف فنی طرح از جمله دانش فنی مورد استفاده ، ظرفیت ، محل اجرا ، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز و ساختار اجرائی آن را مورد مطالعه قرار می دهد.

بخش سوم:

تجزیه و تحلیل مالی:معادل واژه انگلیسی FINANCIAL ANALYSIS می باشد که در آن شاخص های مختلف مالی و سودآوری طرح با استفاده از اطلاعات بخش های قبلی گزارش و بر اساس اصول و استانداردهای اقتصاد مهندسی بدست آمده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و بر اساس آن شاخص ها در خصوص اجرا و یا عدم اجرای طرح تصمیم گیری می شود.

توضیحات بیشتر: مشاورین ثبت هزاره سوم 02188565148

نظرات (0)

نظر خود را بنویسید